7 veidi, kā pasargāt savu bērnu no Covid-19

Piedāvājam Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumus, kā pasargāt Jūs un Jūsu mazuli. Pielietojot ieteiktās vienkāršās metodes un ievērojot noteikumus, Jūs varat samazināt koronavīrusa izplatīšanās risku.

1. Regulāri mazgājiet rokas

Koronavīruss tiek izplatīts cilvēku savstarpējā saskarē. Tāpēc vienkārša roku mazgāšana ir labākais veids, kā pret to aizsargāties. Tātad nomazgājiet rokas, pirms pieskaraties savam mazulim, un uzstājiet, lai katrs, kas vēlas pieskarties Jūsu mazulim, arī nomazgā rokas.

Diemžēl zīdaiņi nevar paši nomazgāt sev rokas. Vismaz pagaidām ne. Tāpēc padariet bērnam roku mazgāšanu par regulāru rotaļas vai ēdienreizes elementu, izmantojiet spirtu saturošu dezinfekcijas līdzekli vai vienkārši ziepes un ūdeni.

Kāpēc? Tas nogalina visus vīrusus, kas var būt uz Jūsu rokām, un neļauj Jums un Jūsu bērnam ar tiem inficēties.

PVO norādījumi par roku mazgāšanu pieejami šeit.
Vietējā vietne: www.spkc.gov.lv

2. Neaiztieciet acis, degunu un muti

Katru dienu mēs pieskaramies dažādām virsmām un priekšmetiem. Pieskaramies arī savam bērnam, kurš, savukārt, pieskaras savai sejai.

Gādājiet, lai ikviens, kas vēlas pieskarties Jūsu bērnam (arī Jūs), iepriekš rūpīgi nomazgātu rokas.

Kāpēc? Uz dažādām virsmām var būt koronavīruss, un kad vīruss nonāk uz rokām, tam paveras ceļš iekļūšanai organismā caur muti, degunu vai acīm, kad pieskaramies sejai.

Mēs nevaram iztikt bez pieskaršanās priekšmetiem un nevaram arī ierobežot bērna ziņkāri. Bet mēs varam novērst vīrusa nokļūšanu organismā, ja nepieskarsimies savai vai sava mazuļa sejai.

3. Ierobežojiet citu cilvēku saskari ar bērnu

Mazulis bieži piesaista citu cilvēku uzmanību. Tāpēc Jums kā bērna mātei vai tēvam ir pienākums samazināt Jūsu mazuļa saskari ar citiem cilvēkiem.

Protams, aizliegums citiem paņemt bērnu rokās un samīļot var izklausīties skarbs. Bet tas palīdz apturēt vīrusa izplatīšanos.

Tāpat palīdz izvairīšanās no cieša kontakta, ievērojot vismaz 1 metra atstatumu līdz katram, kas klepo vai šķauda.

Kāpēc? Kad cilvēks klepo vai šķauda, viņš izplata sīkus pilienus no deguna vai mutes, kuros var būt vīruss. Ja tādā brīdī Jūs vai Jūsu bērns atrodas tuvumā, Jūs varat ieelpot šos pilienus, arī vīrusu COVID-19.

4. Ievērojiet higiēnu

Gādājiet, lai Jūs pats un cilvēki Jūsu bērna tuvumā ievērotu higiēnu. Tas nozīmē, ka mute un deguns jāaizsedz ar saliektu elkoni vai ar kabatlakatu, kad klepo vai šķauda. Izlietotais kabatlakats nekavējoties jāizmet atkritumos.

Kāpēc? Vīruss izplatās ar elpceļu izdalījumu pilieniem. Ievērojot higiēnas noteikumus, Jūs pasargājat savu bērnu un apkārtējos cilvēkus no iesnu, gripas un COVID-19 vīrusiem.

5. Ja jūtaties slims, savlaicīgi meklējiet medicīnisko palīdzību

Tas ir tik vienkārši — ja jūtaties slims, palieciet mājās.

Ja Jums ir drudzis, klepus un apgrūtināta elpošana, savlaicīgi meklējiet medicīnisko palīdzību. Lai saņemtu papildu informāciju, izpildiet vietējās veselības aizsardzības iestādes norādījumus.

Kāpēc? Valsts un vietējām varas iestādēm ir jaunākā informācija par stāvokli Jūsu reģionā. Ja laikus piezvanīsiet ārstam, Jūsu veselības aprūpes sniedzējs varēs ātri novirzīt Jūs uz pareizo medicīnas iestādi. Tādējādi Jūs pasargāsiet sevi un arī novērsīsiet vīrusu un citu infekciju tālāku izplatīšanos.

6. Ievērojiet drošību un higiēnu, kad gatavojat ēdienu

Neapstrādātiem un vārītiem pārtikas produktiem izmantojiet atsevišķus griešanas dēlīšus. Nomazgājiet rokas, kad pārtraucat rīkoties ar neapstrādātiem pārtikas produktiem un ķeraties pie vārītu pārtikas produktu apstrādes vai otrādi.

Nevajag izvairīties no gaļas lietošanas pārtikā. Vienkārši nepieciešams gaļu kārtīgi izvārīt un pareizi apstrādāt, kad gatavojat ēdienu.

Kāpēc? Mēs paši gatavojam ēdienu sev, savai ģimenei un bērnam, bet koronavīruss var izplatīties, kad norijam inficētu ēdienu. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai cilvēks, kurš gatavo ēdienu, ievērotu drošības pasākumus gatavošanas gaitā.

7. Esiet informēts un ņemiet vērā ieteikumus

Jūsu mazulis nevar lasīt ziņas, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai Jūs sekotu jaunākajām ziņām par COVID-19 izplatīšanos Jūsu valstī, kas pieejamas Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļa vietnē.

Lai saņemtu vispārīgus norādījumus, lūdzam apmeklēt Pasaules veselības organizācijas (PVO) tīmekļa vietni. Meklējiet ieteikumus sev un savam mazulim no uzticamiem avotiem un sazinieties ar savu veselības aprūpes speciālistu, tiklīdz Jums rodas bažas par savu vai mazuļa veselību.

Šī informācija nevar aizstāt profesionālu medicīnisko palīdzību. Ja Jums ir jautājumi vai rodas problēmas, vienmēr konsultējieties ar veselības aprūpes speciālistu.