​Atbildes uz 5 biežāk uzdotajiem jautājumiem par mazuļu piebarošanu

Ēšana ar karoti mazulim ir jauna pieredze, gluži dabiski, ka sākumā viņš var neuzticēties savādajam procesam. Ļaujiet mazulim pierast pie ēdiena, lai arī tas prasītu daudz laika.

Daži padomi, kā palīdzēt gausajam ēdājam

  • izvēlieties laiku, kad mazulis ir mierīgs, mundrs un nav aizņemts ar citām nodarbēm. Nesteidzieties, lai jūs kopīgi varētu baudīt jauno piedzīvojumu;
  • ja mazulis atsakās no ēdiena jau pirmajā reizē, neko neuztiepiet. Iespējams, būs jāmēģina vairākas reizes, lai mazulis pieņemtu un baudītu jauno garšu. Piedāvājiet ēdienu citreiz;
  • uzslavējiet par labu ēšanu un mīļi pamudiniet, ja mazulis ēd nelabprāt;
  • izslēdziet televizoru un radio, kā arī novietojiet rotaļlietas un citus priekšmetus vietā, kur tie nevarētu novērst uzmanību. Mierīgā vidē mazulis spēs labāk koncentrēties;
  • neuztraucieties, ja dažkārt mazulis ēdīs mazāk nekā citkārt. Katru dienu ēstgriba nebūs vienāda.

Vai pašu pagatavots ēdiens ir drošs?

Gatavojot ēdienu, ievērojiet higiēnas nosacījumus, tad ēdiens būs piemērots jūsu mazulim. Ēdiens jāgatavo īpaši piesardzīgi, jo mazuļu imūnsistēma vēl attīstās un viņi ir īpaši uzņēmīgi pret infekcijām.

  • Pirms un pēc ēdiena gatavošanas nomazgājiet rokas, īpaši uzmanieties, gatavojot jēlu gaļu.
  • Jēlai gaļai, zivij, augļiem un dārzeņiem izmantojiet atsevišķus nažus, griešanas dēlīšus un citus virtuves priekšmetus.
  • Pirms un pēc lietošanas nomazgājiet ēdiena sagatavošanai un barošanai izmantotos priekšmetus. Rūpīgi mazgājiet tos karstā ziepjūdenī. Pēc tam nomazgājiet rokas.

Vai mazulim nepieciešams mazāk piena, kad viņš sāk ēst "cietu" ēdienu?

Sākumā mazulis neēdīs daudz. Piens joprojām būs galvenais uzturvielu avots, tādēļ turpiniet dot viņam ierasto piena daudzumu.

Kad mazulis sāks ēst vairāk, iespējams, pamanīsiet, ka viņš dzer mazāk piena, jo ēstgribu daļēji apmierinās "cietā" barība. Mazulis jūt, kas ir nepieciešams uzturā, tādēļ paļaujieties uz viņu.
Pirmajā dzīves gadā mazuļa galvenajam dzērienam jābūt mātes pienam. Ja karstā laikā mazulis ir izslāpis, varat dot arī uzvārītu un atdzesētu ūdeni.

Ja kādam ģimenes loceklim ir pārtikas alerģija, vai īpaša uzmanība ir jāpievērš arī mazulim?

Jā. Ja vienam vai vairākiem mazuļa tuviniekiem ir jebkāda alerģija, piemēram, alerģija pret ziedputekšņiem vai pārtikas alerģija, pastāv lielāka iespējamība, ka arī mazulim ir šāda alerģija. Tādā gadījumā ir svarīgi sākt piebarošanu ar mazāk alerģiskiem produktiem, piemēram, bērniem paredzētiem rīsiem, dārzeņiem un augļiem. Produkti, kas visbiežāk izraisa alerģiju, ir: govs piens, kvieši, olas, rieksti, sēklas, zivis un vēžveidīgie. Kad ieviesīsiet šos produktus, piecas dienas nedodiet neko jaunu. Tādējādi varēsiet vērot, vai mazulim nesākas alerģija, vai arī uzzināt, kurš produkts to izraisa.

Glutēnu saturošus produktus nav ieteicams dot bērniem agrāk par 6. mēnesi. Glutēnu satur lielākā daļa maizes, makaronu un graudaugu (kvieši, rudzi, auzas un mieži). Iepriekšminētos produktus sākumā dodiet nelielā daudzumā. Novērojiet, vai mazulim nerodas neparastas izmaiņas.

Zemesrieksti ir visalerģiskākais pārtikas produkts. Ja nevienam ģimenes loceklim alerģija uz tiem nav bijusi, mazulis tos drīkst ēst (smalki samaltus vai arī zemesriekstu sviestu), taču ne agrāk par 6. mēnesi. Ja jūsu ģimenē nav bijušas alerģijas, pirms jebkādu riekstu lietošanas konsultējieties ar savu pediatru vai ģimenes ārstu. Veselus un sakapātus riekstus drīkst lietot tikai no piecu gadu vecuma, kad bērns tos var droši sakost un norīt.

Vai ēdienu no burciņām bērnam drīkst dot katru dienu?

Pašu gatavotais ēdiens ir piemērotāks mazulim, taču Milupa burciņās pieejamais ēdiens ir veselīga un ērta alternatīva. Viss Milupa mazuļu ēdiens tiek gatavots no bērniem paredzētām izejvielām, receptēs nav ietverts neviens mākslīgs konservants, krāsviela vai garšviela. Netiek izmantots arī sāls. Pieradinot bērnu pie atšķirīgām garšām un konsistencēm, tiek veicināts, ka vēlāk bērns nav izvēlīgs ēšanā. Tas atvieglos ikdienas dzīvi, jo īpaši jūsu.

Ja jums radās papildu jautājumi, mūsu konsultanti ar prieku atbildēs uz tiem.

Vai jums ir vēl kādi jautājumi?

Ja vēlaties uzzināt vairāk par piebarošanu, zvaniet mūsu ekspertiem pa tālruni 80200908, uzdodiet jautājumu tiešsaistē vai nosūtiet e-pasta ziņojumu uz adresi info@milupa.lv.