Kā pareizi fotografēt bērnu?

Jo vairāk tu apzinies, cik ātri bērns aug, jo vairāk gribas viņu iemūžināt skaistās fotogrāfijās, lai pēcāk būtu atmiņas gan pašai, gan bērnam. Gribas iemūžināt brīžus, kad kaut kas noticis pirmo reizi, smukākās drēbes, tuvākos radiniekus un draugus ar mazuli, galu galā vienkārši skaistas bildes, ko aizsūtīt krusttēvam, kas dzīvo ārzemēs. Par ko jāpadomā, lai fotogrāfijas izdotos baudāmas?

6 svarīgas lietas, kas jāņem vērā, fotogrāfējot bērnu

Noskaņojums

Jo mazāks bērns, jo vairāk vecāki pakļaujas. Zīdainīšu gadījumā tās pat nav iegribas, bet vajadzības, ko bērns pauž. Diemžēl otrādi tas nedarbojas, un pieaugušo vēlmēm mazie pakļaujas retāk un tikai pieaugot. Tāpēc, ja vēlies pēc iespējas labākas bildes, nogaidi, kad bērnam būs labs noskaņojums. Nekāda foto sesija nesanāks, ja mazulis niķosies, nespēs noturēt uzmanību, gribēs mammai klēpī un citādi izrādīs savu nepatiku pret pastāvošo kārtību. Iesakām arī iepriekš padomāt par to, vai izvēlētajā laikā mazais būs paēdis, tīrām autiņbiksītēm un izgulējies – visiem zināms, ka tie ir galvenie priekšnoteikumi, lai cilvēks justos apmierināts ar sevi un dzīvi.

Ārējais izskats

Pirms tevi fotografē, tu taču parasti saķemmē matus un uzkrāso lūpas vai vismaz ieskaties spogulī, lai konstatētu, ka viss ir savās vietās, nekas lieks nav redzams un izcelts tiek tas, kas jāizceļ. Tiešā tāpat pirms bildēšanas novērtē savu lolojumu! Vai mute tīra? Vai ap kaklu nav palicis priekšautiņš no pusdienām? Vai pusdienu saturs nav nonācis uz apģērba? Vai matiņi saķemmēti un galvas rota nav sagriezusies? Vai puikam krekls nav izlīdis no biksēm? Galu galā – vai mazais ģērbjoties uzvilcis vienādas zeķes? Un neaizmirsti saskaņot apģērbu vai vismaz aksesuārus gan bērna tērpā, gan pārējiem foto sesijas dalībniekiem savā starpā – tas radīs vienotu kopainu.

Uzmanības noturēšana

Ne vienmēr bērniem fotogrāfijās jāsēž klēpī saliktām rociņām, tieši pretēji – parasti interesantākās ir bildes, kurās bērni darbojas. Tomēr diez vai tu būsi apmierināta ar rezultātu, ja mazie ziķeri nepārtraukti centīsies aizmukt no bildēšanai iekārtotās vietas. Tāpēc jau laikus izdomā, kādas rotaļlietas piedāvāsi (varbūt kādu jaunu grāmatiņu vai tornī liekamos klučus). Ja fotogrāfe būsi tu pati, varu sarunāt, ka bērna tētis, brālis vai vecmāmiņa izpalīdz, piesaistot bērna skatienu fotoaparātam ar skaņu un grimašu palīdzību. Jo labāk pazīsti savu bērnu, jo labāk zini, kas tieši var noturēt viņa uzmanību ilgāk par dažām minūtēm.

Vide

Vienalga, vai bildēšanās notiks iekštelpās vai ārpus tām, galvenais, kā jau vienmēr, ir, lai vide būtu bērnam droša. Vislabākās bildes izdosies bērnam ierastā vidē, piemēram, pašu rotaļu stūrītī ar mīļākajām mantām vai rotaļu laukumā, kuru iekļaujat ikdienas pastaigās. Ja esi izlēmusi par labu iekštelpām, parūpējies, lai fons būtu vienkrāsains, vislabāk gaišs – tas labāk atstaros gaismu, radot kvalitatīvas bildes iespaidu. Bildes, kas fotografētas uz sadzīviska fona, neradīs profesionālu iespaidu. Ārpus telpām vislabākās bildes sanāks pie dabas un dienas gaismā, vēlams saulainā dienā – tad krāsas izskatīsies košākas un bildēšanās būs daudz patīkamāka. Pie jūras, ar baloniem rotātā meža pļaviņā vai pilsētas parkā – vieta, lai paliek tavā ziņā. Ideāli, ja izdosies apvienot ar patīkamu brīvdienu atpūtu ģimenes lokā.

Sižets

Skatītājiem interesantākās vienmēr ir tematiskās fotosesijas, kurās apģērbs, vide un dekorācijas ir saskaņotas un veltītas kādam konkrētam notikumam, piemēram, ģimenes Ziemassvētku fotosesija, bildēšanās par godu bērna pirmajai dzimšanas dienai, tēva un dēla bildēšanās un tamlīdzīgi. Sižets var būt pavisam vienkāršs, piemēram, prieks par tikko saņemtu dzimšanas dienas dāvanu vai kopā ar vecvecākiem pavadīta diena, varbūt lauku sētas apmeklējums un iepazīšanās ar dzīvnieciņiem, varbūt zoodārza apmeklējums.

Zīdaiņu fotografēšanas specifika

Lai kā negribētos atzīt, vienīgie cilvēki, kuri ir gatavi aplūkot zīdaini, bildētu katru dienu vienādā rakursā uz pārtinamās virsmas, ir vecāki un vecvecāki. Ja bildes paredzētas publiskai apskatei, nevis atmiņu albumam par bēbīti, labāk izvēlies bildēt mazuļa dzīves brīžus, jo pozu maiņa šajā vecumā vēl nevar būt aktuāla. Fotografē nevis vienkārši uz vēdera vai muguras guļošu bērniņu, bet, piemēram, krustvecāku apciemojumu, pirmo tuvāko iepazīšanos ar mājas mīluli, smieklīgas sejas izteiksmes, pirmo apsēšanās un kājās celšanās mēģinājumu. Laba ideja ir iemūžināt mazo katru mēnesi dzimšanas datumā, blakus izveidojot atbilstošo ciparu (piemēram, 3 mēnešu jubilejā mazulim blakus novietots cipars 3), kas izveidots no mēnesim atbilstošiem atribūtiem, piemēram, decembrī no eglīšu rotājumiem, bet Lieldienās no krāsotām olām. Pavisam mazie ir arī pateicīgi modes demonstrētāji – vari mazo sabildēt visos stilīgākajos tērpos, kas ir bērniņa garderobē (īpaši tāpēc, ka tie tik drīz kļūspar mazu), mudinot pasmieties vai smaidīt, varbūt izbāzt mēli. Bildes sanāks jaukas un varēsi izveidot fotosienu mazuļa guļamistabā.