Kā putras atstāj iespaidu uz manu mazuli?

Graudaugi ir ļoti svarīga veselīga uztura sastāvdaļa gan pieaugušajiem, gan bērniem

Tie sniedz mazulim enerģiju, papildina organismu ar vērtīgiem B grupas vitamīniem (tiamīnu, riboflavīnu, niacīnu un folskābi) un minerālvielām – dzelzi, magniju un selēnu. Graudaugi ir arī labs šķiedrvielu avots.

Graudaugi satur daudz ogļhidrātu, bet atšķirībā no cukuriem, šie ir saliktie ogļhidrāti, kas organismam sniedz enerģiju pakāpeniski un ilgākam laika periodam, neradot enerģijas “lēcienus”, kas nav vēlami organismam. Graudaugi rada sāta sajūtu ilgāku laika periodu. Kā viens no graudaugu ēdieniem ir biezputras, kuras noteikti ir jāievieš mazuļa ēdienkartē.

Padoms: Labs laiks biezputrai ir brokastis, jo mazulim tas būs aktīvākais dienas periods, kad it īpaši ir nepieciešama enerģija pasaules izzināšanai.

Biezputru ieviešana mazuļa uzturā ir ļoti svarīga veselīgu uztura paradumu veidošanai. Biezputras ir ļoti labs ēdiens mazuļa ikdienas ēdienkartē. Tās var lietot katru dienu, jāievēro tikai biezputru graudaugu dažādību. Jo dažādākus graudaugus izvēlēsimies mazulim dot, jo labāk!

Vislabāk ir izvēlēties tieši mazuļiem piemērotās biezputras, sevišķi pirmajā dzīves gadā. Tam ir vairāki iemesli. Bērniem paredzētā pārtika ar likumu tiek regulēta daudz stingrāk nekā pieaugušo pārtika. Piemēram, vides piesārņojums (pesticīdi, smagie metāli) bērnu pārtikā ir pieļaujams stipri mazākos daudzumos. Mazuļa organisma aizsargfunkcijas vēl nestrādā tik labi, lai cīnītos ar visām nelabvēlīgām vielām, kas var atrasties pieaugušo pārtikā. Vislielāko ļaunumu nodara dažādas ķimiskas vielas, kas tiek pielietotas graudaugu audzēšanas, uzglabāšanas un apstrādes procesos.

Bērniem paredzētās biezputras satur papildu vitamīnus, kas padara šos produktus, par tā saucamo, funkcionālo pārtiku. Tas nozīmē, ka papildus savam dabīgajam sastāvam, tā satur vēl citas organismam labvēlīgas sastāvdaļas, piemēram, C un D vitamīnus, dzelzi, kalciju, kāliju u.c. Šīs sastāvdaļas ir rūpīgi izvēlētas, jo tieši tās noteiktā vecumā kā arī noteiktā ģeogrāfiskā apgabalā mazuļiem organismā trūkst visbiežāk. Bērniem paredzēto produktu, tai skaitā arī bērnu biezputru sastāvs, ir atbilstošs uz iepakojuma norādītajam vecumam. Tas palīdz mums iegādāties piemērotāko savam mazulim noteiktajā vecuma posmā.

Lejuplādē visu par biezputrām