Mācīšanās ēst

Kad esat ievērojuši pazīmes, ka jūsu bērns ir gatavs papildēdināšanai, varat sākt viņam mācīt, kā ēst. Kad mazuli sāk barot ar papildēdienu, viņš vēl nezina, kā ēst. Viss, ko viņš ir atklājis līdz šim, ir iemaņas zīst pienu no krūts vai pudelītes. Tātad ēšana ir prasme, kas mazulim vēl jāpagūst. Daļa no šīs prasmes ir māka pareizi kustināt muti un paņemt ēdienu no karotītes, bet ēšanas apgūšana attīsta arī jūsu mazuļa mutes muskulatūru, un tā viņam būs vajadzīga, lai tiktu galā ar lielākiem ēdiena gabaliem vēlāk un arī, lai varētu runāt.

Iepazīstiniet ar dažādas konsistences ēdienu pakāpeniski – sākot no viendabīgas masas.

Mācīšanās ēst var izskatīties pēc milzu uzdevuma, bet lielākā nozīme šajā procesā ir tam, ka mazulis ar dažādas konsistences ēdieniem tiek iepazīstināts pakāpeniski. Pirmkārt, bērnam ir jāpierod pie sajūtas, ka mutē atrodas kaut kas ciets, jāiemācās, kā virzīt ēdienu mutē uz priekšu un atpakaļ, un tad, kā to norīt. Tādēļ vislabāk bērna papildēdināšanu sākt, dodot viņam viendabīgas masas ēdienu, jo ar to ir viegli tikt galā un tas ir viegli sagremojams.

Uz nedaudz rupjākas konsistences ēdienu

Kad jūsu mazulis var tikt galā ar viendabīgiem biezeņiem, nākamais solis ir sākt apgūt košļāšanu un šajā vecuma posmā viņam būs nepieciešama pārtika ar ne tik viendabīgu konsistenci. Lai sagatavotu ēdienu norīšanai, bērnam būs jākustina žokļi nedaudz uz augšu un uz leju.

No mazākiem uz lielākiem gabaliņiem

Kad bērns bez pūlēm tiek galā ar neviendabīgu ēdienu, ir pienācis laiks uzsākt trešo soli, kas jāveic, uzsākot papildēdināšanu. Viņš ir jāmāca tikt galā ar maziem un lielākiem ēdiena gabaliņiem.

Tad uz bērnam piemērotām ēdiena formām un konsistenci

Mazam bērnam ir jāgūst prieks un ēdienam ir jābūt dažādam, lai viņš par to nezaudētu interesi. Tagad viņš ir gatavs sakošļāt arvien „pieaugušākus” ēdienus pēc to formām un konsistences. Smieklīgas ēdiena formiņas palīdzēs noturēt bērna interesi par ēdienu laikā, kad viņš kļūst arvien neatkarīgāks un mācās ēst pats.

Lēnām iepazīstiniet ar jaunām garšām

Mācīties ēst nozīmē arī pakāpeniski iepazīt garšas. Sākot papildēdināšanu, mazulim ir jāpierod pie citām garšām, kas atšķiras no piena garšas. Zīdainim ir iedzimta tieksme mīlēt saldāku ēdienu, tādēļ sākumā vieglāk būs pierast pie ēdiena ar dabiski saldu garšu. Tādi dārzeņi kā burkāns, kālis, kartupelis, pastinaks, ķirbis, muskatķirbis, zirņi, saldie kartupeļi, kā arī tādi augļi kā bumbieris, ābols, aprikoze, banāns un mango ir labi produkti, ar kuriem sākt papildēdināšanu, un tie ir noderīgi līdz mirklim, kad jūsu mazulis ir gatavs jauniem garšas piedzīvojumiem. Garšas, kurām tiek dota priekšroka arī ir jāapgūst, tādēļ ir svarīgi iepazīstināt bērnu ar dažādām saldām un pikantām garšām salīdzinoši agri.

Kā iepazīstināt mazuli ar jauna veida ēdienu?

Ir nepieciešams laiks, lai iemācītos ēst. Tādēļ esiet pacietīgi, kamēr jūsu bērns pierod pie sajūtām, kādas rodas no ēdiena, kas nonāk mutē, un iemācās to sakošļāt. Ieradums, kādam ēdienam tiks dota priekšroka, tiek izveidots pirmā dzīves gada laikā un tādēļ svarīga ir ēdiena dažādība, jo no divu gadu vecuma šis ieradums jau būs nosacīti noformējies un saglabāsies līdz bērns sasniegs aptuveni astoņu gadu vecumu.

Ir dažas lietas, kuras var darīt, lai palīdzētu savam bērnam pārvarēt nepatiku pret jaunajām garšām, kuras tiek izmēģinātas, bet pats galvenais ir neuztraukties, jo no atsevišķiem ēdieniem bērns iespējams atteiksies līdz pat 15 reizēm!

  • Plānojiet jaunu garšu "degustācijas" laikā, kad neesat stresa pārņemti un kad jūsu mazulis ir modrs un laimīgs –parasti labs laiks šādai nodarbei ir vēlas rīta stundas.
  • Bērnam iepazīstināšana ar jauniem ēdieniem tad, kad viņš vēlas padzerties pienu, būs nelaikā. Tādēļ pirms citu gardumu piedāvāšanas, iedodiet viņam pusi no ierastās piena devas. Tomēr tajā pašā laikā atcerieties, ka pārāk daudz piena neatstās vietu vēderiņā citam ēdienam.

Bērni bieži atsakās no tā, ko viņi nepazīst. Tādēļ pacentieties iepazīstināt viņus ar sagaidāmo, novietojot ēdiena gabaliņu uz galda vai uz bērna augstā krēsliņa paplātes. Ļaujiet mazulim ar to paspēlēties un paskatīties uz to pirms mēģinājuma piedāvāt šo ēdienu no karotītes.

Iespējams jūsu mazulis vēlēsies kontrolēt karoti. Esiet gatavi nekārtībām. Ļaujiet bērnam satvert karoti un stingri vadiet to mutes virzienā un cerams, ka tā gala rezultātā arī nokļūs mutē.

Vēl viens variants – nodrošinieties ar divām karotēm! Ar vienu jūs varat mērķtiecīgi ēdināt bērnu, bet ar otru ļaujiet mazulim eksperimentēt (tas radīs ne tikai jucekli, bet arī lielu prieku!).

Ko darīt, ja mazulis ir izvēlīgs?

Mazuļiem, kas ēd tikai savus iecienīto ēdienu, neattīstās vēlme izbaudīt dažādu ēdienu garšu un viņi kļūst ļoti izvēlīgi. Par to nevajadzētu pārāk satraukties. Gandrīz visi bērni iziet cauri šādai „izvēlīgas” ēšanas fāzei, tādēļ visnozīmīgākā lieta, kas būtu jādara: pārliecināties, ka bērniņa maltītes tiek dažādotas, tādā veidā nodrošinot mazuli ar visu viņam nepieciešamo.

Lai iedrošinātu savu bērnu ēst vairāk dažādus ēdienus, jums vajadzētu pamēģināt:

  • Padarīt maltītes par izpriecu, pasniedzot ēdienu uz šķīvja jautru formiņu vai sejiņu veidā.
  • Parādīt piemēru – pagaršojiet pats, parādot ar skaņām, cik „ņammīgs” ir ēdiens, lai jūsu mazulis saprastu, ka tā ir ļoti garšīga lieta un gribētu jūs atdarināt.
  • Maltītes laikā piedāvāt mazas porcijas ar dažādas garšas ēdieniem. Ja bērnam nepatiks viens ēdiens, viņš varēs pamēģināt kādu citu (tomēr tam vienmēr nevajadzētu būt viņu iecienītajam ēdienam).
  • Mazākas porcijas arī nav tik biedējošas – jūs vienmēr varat piedāvāt vēl mazliet, ja mazulim patiešām garšo jaunais ēdiens!
  • Ja jūsu mazulis izspļauj ēdienu, esiet pacietīgi un mēģiniet vēlreiz citu dienu – varbūt jaunais produkts varētu būt sajaukts ar nelielu daudzumu viņa iecienītā ēdiena. Tas ir ilgstošs process, bet rezultātā jūsu mazulis būs par to jums pateicīgs!

Izvēlīgajiem mazuļiem ir vajadzīgi savi stiķi, un mēs gatavojam norādes arī viņiem! Lasiet vēlāk par to, kā rīkoties, ja jums jau ir vecāks, bet ļoti izvēlīgs ēdājs.