Mazulis negrib ēst. Ko darīt?

Mazulis atsakās ēst vai ir ļoti izvēlīgs? Apmēram pusei bērnu ir šāds attīstības posms, un tas ir dabisks. Daži to skaidro ar mazuļa vēlmi pašapliecināties, citi uzskata, ka tā ir instinktīva reakcija, kas izveidojusies jau akmens laikmetā. Aizdomīgums un iepriekš neredzēta ēdiena atraidīšana varētu būt saistīta ar to, ka toreiz gada vecumā bērni kļuva patstāvīgāki, un iedzimtais instinkts viņus pasargāja no potenciāli indīgu augu nogaršošanas.

Lai kāds arī būtu iemesls, šis posms beidzas, un raizēm, ka augošais organisms neuzņem pietiekami daudz uzturvielu, nav īsti pamata, jo mazi bērni lieliski spēj uzņemt to, kas viņiem patiešām nepieciešams. Nepaies ilgs laiks, līdz mazais pieradīs pie daudzveidīgām, uzturvielām bagātām maltītēm, un satraucošais "atturības periods" neietekmēs bērniņa veselību ilgtermiņā.

Turpinājumā piedāvājam praktiskus padomus, kas varētu palīdzēt Tev un mazulim ātrāk pārvarēt šo dzīves posmu.

Regulāras maltītes

Sākumā ir svarīgi mazuļa maltītes ieplānot tajā laikā, kad viņš jūtas izsalcis. Ar laiku izveidosies dabisks ritms, kuru svarīgi ievērot. Parasti bērniņiem nepieciešamas divas trīs maltītes dienā un divas trīs uzkodu reizes starp tām. Pievērs vērību arī tam, lai mazais pirms ēšanas nav pārāk noguris vai izsalcis, jo tad, visticamāk, nekāda lielā ēšana nesanāks. Noteikti nesteidzini viņu, tomēr ievēro, lai maltītes nav ilgākas par 20-30 minūtēm pat tad, ja bērniņš neko daudz nav apēdis. Svarīgi gan ir likt saprast, ka tagad būs jāgaida līdz nākamajai ēdienreizei.

Piedāvātais ēdiens un porcijas

Sākumā piedāvā mazas porcijas, papildini tās tikai tad, ja mazulis joprojām ir izsalcis. Ja mazulis atsakās no kāda konkrēta ēdiena, nevajadzētu padoties. Pēc dažām dienām to var piedāvāt no jauna. Ir ēdieni, kas tikai pēc 15 un vairāk mēģinājumiem tiek atzīti par labiem. Centies nepiedāvāt alternatīvas, jo mazulis pavisam drīz var apjaust, ka, atsakoties ēst ko citu, viņš var tikt pie sava iecienītā ēdiena. Ēdienreižu laikā un stundu pirms tām nepiedāvā daudz šķidruma, jo tas mazina apetīti. Atceries, ka bērniem patīk kontrolēt situāciju, tāpēc viņi labprātāk izvēlas ēdienu, ko var ēst ar pirkstiņiem. Laba doma ir pēc maltītes piedāvāt augļu vai dabiski saldu desertu, tas nodrošinās vairāk kaloriju un daudzveidīgāku uzturvielu uzņemšanu.

Atmosfēra

Ēdiet kopā ar mazuli, jo viņi mācās no apkārtējiem, bet ļaujiet bērnam ēst savā ritmā, nepieprasiet, lai šķīvītis būtu tukšs. Steidzināšana un mudināšana var izraisīt stresu un sabojāt apetīti. Pārliecinies, ka televizors nav ieslēgts, apkārt nemētājas rotaļlietas, kas bērniņam var traucēt koncentrēties ēšanai, jo mazuļi nespēj pievērsties vairākām lietām vienlaicīgi. Uzslavē viņu, kad mazais labi paēdis vai notiesājis ko veselīgu, bērniem ļoti patīk pozitīvs novērtējums. Var apjūsmot ēdienu, piemēram, zirnītis ir varen gards, salātu lapiņa ir ļoti laba puncītim. Var noorganizēt maltītes kopā ar citiem mazuļiem, daži bērni labprātāk seko vienaudžu piemēram. Jārespektē, ja bērns vairāk nevēlas ēst, aizgriež galviņu, never vaļā mutīti vai izspļauj ēdienu.

Ļoti reti ir gadījumi, kad izvēlīga ēšana ir saistīta ar medicīniskām problēmām. Ja raizējies, ka mazuļa neēšana ietekmē viņa veselību, vai šis posms krietni ieilgst, vērsies pie ārsta. Visos pārējos gadījumos ar pacietību, neatlaidību un nelielu atjautību jau drīz visi stiķi un niķi būs aizmirsušies.