Putras! Ar ko sāksim?

Mēs visas zinām, ka putras mūsu mazuļu uzturā ir ļoti svarīga sastāvdaļa, taču ar kuru no lielā graudu piedāvājuma ir vislabāk sākt? Pirmās biezputras izvēle ir atkarīga tikai no tā, vai graudaugi satur lipekli, ko citādāk sauc arī par glutēnu, vai nē. Kā pirmās biezputras iesaka no tādiem lipeki nesaturošiem graudaugiem kā: 

Var piedāvāt arī, tā saucamos, pseidograudaugus – kvinoju un amarantu.

Kā pirmo graudaugu nebūtu ieteicams izvēlēties auzas, taču tā ir lieliska izvēle uzreiz pēc lipekli nesaturošu biezputru ieviešanas. Auzas ir ļoti vērtīgs graudaugs un parasti arī ļoti labi garšo mazuļiem.

Padoms: Lipekli saturošus graudaugus rekomendē ieviest ne ātrāk kā 4 mēnešu vecumā un ne vēlāk kā 12 mēnešu vecumā.

Lipekli saturošus graudaugus vēlams ieviest mazuļa uzturā periodā, kad mazulis vēl saņem mātes pienu, jo pētījumi liecina, ka tas var samazināt celiakijas, cukura diabēta un kviešu alerģijas risku. Vajadzētu izvairīties no pārmērīgas lipekļa lietošanas pirmajās nedēļās pēc lipekļa ieviešanas uzturā, kā arī vēlāk pirmajā dzīves gadā. Piemēram, nevajadzētu mazulim pirmajā dzīves gadā bieži piedāvāt mannā biezputru. Pietiek ar pāris reizēm mēnesī.

Iesaka uztura speciāliste Inga Širina

Dažādiem graudaugiem atšķiras to uzturvērtība, tāpēc jāievēro dažādību un jāpieradina jau no mazotnes mazulis pie dažādiem graudaugiem.

Graudaugus, tāpat kā citus papilduztura produktus, ievieš pa vienam veidam ar dažu dienu intervālu, kas var ilgt līdz pat 7 dienām, lai novērotu organisma reakciju uz noteiktiem graudaugiem. Vēlāk mazulim var piedāvāt vairāku graudaugu biezputru.

Ja tiek iegādātas speciāli bērniem rūpnieciski ražotās biezputras, ir jāizvēlas biezputras bez piena un bez citām pievienotām sastāvdāļām, piemēram, augļiem, dārzeņiem, ogām u.c.

Padoms: Ja Jūsu mazulim nenāk pie sirds jaunu ēdienu izmēģināšana, tad biezputrai pievieno mātes pienu. Tādā veidā biezputra uzturvērtības ziņā būs vērtīgāka, un mazulim tāda biezputra iespējams arī garšos labāk, jo māmiņas piens piedos jaunajam produktam ierasto garšu. Ja mazulis saņem mākslīgo piena maisījumu, tad biezputrai pievieno ikdienā lietoto mākslīgo piena maisījumu.

Vēlāk var izvēlēties mazuļiem paredzētās biezputras ar pienu jeb pievienotu mākslīgo piena maisījumu un citām sastāvdaļām.

Govs pienu nav vēlams ieviest pirmajā dzīves gadā. Ja tomēr ir vēlme uzsākt govs piena lietošanu agrīni, tad gatavojot ēdienreizi, to nelielās devās var pievienot biezputrai. Noteikti pēc ēdienreizes ir jānovēro mazuļa reakcija, lai laicīgi pamanītu vai mazulim nav govs piena alerģijas pazīmes.

Kā pirmās biezputras bez lipekļa vēlams izvēlēties speciālās bērniem paredzētās biezputras, kur uz iepakojuma ir attiecīga norāde. Izvēloties biezputru no pieaugušo pārtikas plaukta, nebūs garantijas, ka graudaugi, kuri teorētiski nesatur lipekli, būs tiešam bez lipekļa. Ražošanas procesā ir liela iespējamība lipekļa nokļūšanai produktā, kur viņam nevajadzētu būt. Tas notiek tādēļ, ka ražošanas laikā uz vienas līnijas tiek ražoti gan lipekli saturoši pārtikas produkti, gan arī bez lipekļa graudaugu produkti. Ja tomēr uz iepakojuma ir zīmīte “bez lipekļa” produktam to nevajadzētu saturēt.

Lejuplādē visu par biezputrām