Radošas idejas mazuļa istabas iekārtošanai

Mazuļa istabai jābūt ne tikai drošai, gaišai un vēdināmai, tai ir jābūt vietai, kurā bērniņš jutīsies omulīgi, priecāsies pavadīt laiku, augt un attīstīties. Jāatceras, ka mazuļi aug ļoti ātri, ,,intereses strauji mainās”, piemēram, dekoru sīkās detaļas jau pavisam drīz tiks ,,nogaršotas”. Svarīgi arī atcerēties, ka nav vienmēr jāpakļaujas ,,koši rozā” u.tml. stereotipu spiedienam un nav jākļūst bezgaumīgam. Tieši pretēji – gaume bērniņā jāattīsta jau no mazotnes. Šajā rakstā dalīsimies ar radošām idejām, kas var noderēt bērnistabas iekārtošanā.

Sākumā lielāko dienas daļu bērniņš pavadīs uz grīdas, tāpēc ir svarīgi izvēlēties dabisku materiālu. Speciālisti iesaka korķa koku, lai arī dārgs materiāls, tas ir silts, mīksts, ūdens izturīgs un mazulim neslīdēs kājas. Arī koka grīdas ir labs risinājums. Tās iespējams oriģināli nokrāsot. Caur istabu var ,,tecēt upe”, kur peldināt zivtiņas vai vest zvēriņus padzerties. Tās var būt arī pilsētas ielas, gājēju pārejas, kur lāčiem mācīt satiksmes noteikumus vai braukāties ar mašīnītēm. Uz grīdas var būt uzkrāsoti arī dažādi spēļu laukumi – klasīšu lēkāšanai, dambretes vai desu spēlēšanai.

Ideāls risinājums maņu attīstīšanai ir M. Montesori sajūtu paklājiņi. Dažādās krāsas un tekstūras stimulē maņas, kas savukārt sekmē smadzeņu attīstību un iedarbojas nomierinoši. Tas, kādus materiālus izvēlēties paklājiņam, paliek tavā ziņā. Vienīgais priekšnosacījums, lai tie ir krāsaini un lai rociņām un kājiņām būtu "interesanti" pieskarties.


https://www.montessorinature.com/diy-sensory-rugs-for-kids/

Ja runājam par bērnistabas sienām, atgādinām jau iepriekš minēto – nevajag iet stereotipu pavadā, krāsu paletē ir daudz brīnišķīgu toņu. Arī bēšās un pelēcīgās krāsas ar piemērotiem akcentiem var radīt mājīgu atmosfēru. Domājot par to, ka bērniņš jau pavisam drīz iemēģinās roku zīmēšanā, kādu sienu vai sienas daļu var krāsot ar tāfeles krāsu. Ļoti interesants risinājums ir rāpšanās siena, tikai jāievēro piesardzība un jānodrošina pieaugušā uzraudzība.

Sienas dekorus var pielāgot arī izglītojošiem nolūkiem, piemēram, alfabēts, kurā ir dažāda izmēra un stila burtiņi. Iespējas ir neierobežotas – pašu zīmētas kartes, planētu sistēmas, reizrēķins, dažādi dzīvnieciņi, augi utt.


https://www.brit.co/nursery-interiors/

Ar laiku istabā būs jāierīko rotaļu stūrītis. Bērni būs sajūsmā par vigvamu vai mazu mājiņu, kas var būt izgatavota arī pavisam vienkārši – no kartona kastēm. Rotaļlietām būtiski ir raisīt iztēli, lai iniciatīvu izrādītu bērniņš pats, nevis kļūtu par pasīvu apbrīnotāju. Ļoti labi šim nolūkam ir dažādi dabas materiāli – kastaņi, akmentiņi un kociņi. Svarīgākais, lai mazais nejustos pārāk ierobežots, lai viņš var krāsot, līmēt, plēst, lēkāt un ložņāt. Tā ir viņa dzīves pieredze un attīstība. Lai darbīgas dienas un saldi sapņi mazā ķipara karaļvalstī!